מבט לכל כיוון

האסון בנחל צפית

טיול לזכרם של הנספים באסון השיטפון בנחל צפית עם משפחתה של אלה אור ז"ל
נחל צפית

ב26 באפריל 2018 יצאו תלמידי המכינה הקדם צבאית בני ציון בתל אביב לטיול בנחל תמר ונחל צפית.
הקבוצה מנתה 23 מטיילים, חלקם חניכים וחלקם תלמידי י”ב שהיו מועמדים למכינה, איתם יצאו חובש ושני מדריכים.
באותם ימים הייתה בארץ מערכת מזג אוויר שהביאה לגשמים עזים בדרום הארץ וחשש לשיטפונות. התכנון הראשוני של הקבוצה היה לטייל בנחל צאלים, אך בגלל החשש לשטפון שינו את המסלול לנחל צפית.

מי שילך בתוך המעוק מיד ישים לב שזה לא המקום להיות בו כשיש שיפון. המעוק מאד צר ועמוק, ואין כמעט מקומות גבוהים שאפשר לברוח אליהם כשמגיע שיטפון.

בשעה 12:45 הקבוצה נכנסה לנחל צפית וחצי שעה מאוחר יותר הגיע שיטפון בזק לתוך הקניון הצר.

12 חניכים נסחפו בשיטפון, 10 מתוכם נספו ושניים הצליחו לשרדו באופן נס למרות שנסחפו מאות מטרים.

שאר חברי הקבוצה הצליחו לברוח למקום גבוה, חלקם נאלצו לחכות לכוחות החילוץ.

כוחות חילוץ שהוזעקו למקום בליווי מסוקי קרב של צה”ל איתרו שלושה נערים שסבלו מהיפותרמיה. לאחר זמן מה איתרו את גופותיהם של תשע נערות ונער אחד מהקבוצה.

בעקבות הארוע הוגשו כתבי אישום כנגד ראש המכינה והמדריך שהיה אחראי על הטיול.

המעוק של נחל צפית.

טיול לזכרם

ביום שישי שעבר חזרתי שוב לטיול בנחל, הפעם עם בני משפחה של אלה אור ז”ל שנספתה באסון.

הלכנו את אותו מסלול שעשו התלמידים, עליה בנחל תמר והסולמות וירידה חזרה לכביש 90 דרך המעוק של נחל צפית.

בכמה נקודות משמעותיות בטיול עצרנו לשמוע הסברים מאיציק, אבא של אלה. למשל בנקודת התצפית מעל נחל תמר, משם יש את התמונה האחרונה של אלה.

נקודה נוספת היא בפיצול שבילים מהשביל המחבר בין תמר וצפית שם היה אפשר לרדת בפיצול לנקודת הסיום של המסלול. למרות השמים הקודרים שהיו באותו זמן המדריכים החליטו להמשיך במסלול והלכו בשביל העילי שמגיע לתחילת המעוק.איציק אור מדבר על האסון בנחל צפית

איציק אור מדבר על האסון בנחל צפית

המקום שבו הגיע השיטפון

כשהגענו לקטע בתוך המעוק שבו יש מפל קטן אותו צריך לרדת בעזרת יתדות נעצרנו ואיציק סיפר על מה שקרה בנקודה זו.

חברי הקבוצה שכבר ירדו את המפל, הגיעו לאזור שבו יש קיר גבוה מאד משני הצדדים ואין לאן לטפס כדי לברוח. ארבעה מהמטיילים (ביניהם מדריך, חובש ושני חניכים) שנשארו למעלה כ3 מטר לפני המפל, הצליחו לברוח ולטפס מעט על הסלעים כדי לברוח מהשיטפון.

10 חניכים נוספים שהיו מתחת לסולם נסחפו בשיטפון. 8 מתוכם נספו, שניים נסחפו כמה מאות מטרים ניצלו באורח נס ונמצאו פצועים בחלקו המערבי של כביש 90 הסמוך, הגופות של הנסחפים נמצאו במרחק רב בחלקו המזרחי של כביש 90.

במרחק של 200 מטר מזרחה משם, היו עוד 11 חניכים. תשעה מהם הצליחו לברוח ולטפס על המצוקים. הם המתינו שם עד שכוחות החילוץ של 669 חילצו אותם. 2 נוספים נסחפו ונספו.

המפל במעוק של נחל צפית. המקום שבו הגיע השיטפון

הזמן קצר והאהבה מרובה

זה מה שהיה כתוב בסטטוס של אלה בוואטסאפ. איציק סיפר לנו כמה שהמשפט הזה מתאר את אלה ולכן הוא נבחר להיות כתוב על החולצה שהוא לבש, מתחת לתמונה של אלה. לאחר מותה הוא פגש מספר אנשים שפגשו את אלה אפילו לזמן קצר ותיארו בפניו כמה המשפט הזה מתמצת את אלה אור.

המעוק של נחל צפית

לקחים מהארוע

הארוע זיעזע את המדינה, משרד החינוך הקים ועדת בדיקה להסדרת פעילויות חוץ במכינות. כמו כן הוקמה ועדת בדיקה ממשלתית כדי לבדוק דרכים למניעת אסונות דומים.

האסון הוא דוגמה מוחשית לכך שצרך להזהר בכניסה לנחלים, ולבדוק טוב טוב שאין חשש לשיטפונות.
בעקבות האסון התקינו במספר נחלים נקודות WIFI כדי שמטיילים שיקלעו לצרה יוכלו להזעיק עזרה.

זרימה במרפסת בנחל צין לאחר שיטפון.

מזג אוויר

סכנת שיטפונות– לחלק מהנחלים יש אגן ניקוז גדול מאד. נחל צפית למשל, מתחיל באזור דימונה, כך שגשמים שיורדים בהר הנגב, גורמים לשיטפון בקטע של המעוק שנמצא במרחק של יותר מ20 ק”מ ומגיע לנקודה זו שעות רבות אחרי שהתחיל הגשם.

ביום האסון, רודפי שיטפונות מנוסים הגיעו לאזור כדי לצפות בשיטפונות בנחלים באזור כמו נחל צין ונחל צפית. יש לא מעט נקודות תצפית שמתאימות לכך, ואינן כוללות כניסה לערוצים ומעוקים.

עומס חום- במזג אוויר עם חום קיצוני מסוכן לטייל במסלולים ארוכים ובמקומות ללא צל. מתברר ששנה לפני האסון המכינה יצאה לטיול שבו חניכים התייבשו. כלקח מהמקרה הוחלט שלכל טיול יצאו החניכים עם 8 ליטר מים… כולל למסלול של נחל צפית שהוא מסלול די קצר ועוד לא בעומס חום.

שתפו ברשתות החברתיות:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב email
Email

אולי יעניין אותך גם..

בשוקא

אצא לי השוקא

פינת ביקורת מסעדות חדשה באתר ישראל ב360. ישבתי יחד עם עדי ארבל מבלוג מאכלי י-ם בבר השוקא שבמחנה יהודה כדי לטעום את המנות שיש להם להציע.

קרא עוד »