מבט לכל כיוון

שביל המעיינות של ירושלים

עין עוזי

שביל המעיינות של ירושלים הוא אחד המסלולים היפים והמהנים שיש בארץ. השביל מציע מספר מסלולים שמתאימים למשפחות ולמיטיבי לכת, בהתאם למסלול שתבחרו.
שמו של השביל מגיע בזכות המעיינות הרבים שנמצאים לצידו, חלקם זורמים בכל ימות השנה, אך חלקם התייבשו ואפשר לדלג עליהם במהלך המסלול.

ניתן ללכת בשביל המעיינות במגוון מסלולים באורכים שונים, אך כולם כוללים בתוכם את המסלול הקלאסי ומתארכים ממנו.

המסלול הקלאסי מתחיל בחרבת סעדים שביער עמינדב. מדובר במסלול קווי ולכן נדרשים שני רכבים.
כדי להגיע לנקודת ההתחלה פונים בצומת אורה לכיוון יד קנדי, אנטרדה מרשימה שנבנתה לזכרו של הנשיא האמריקאי ג’ון.פ קנדי, מומלץ לעצור ביד קנדי שם יש תצפית מרשימה להרי ירושלים.  משם ממשיכים בכביש המפותל עד שמגיעים לחרבת סעדים.

ניתן להגיע לכל המעיינות בנפרד- פשוט רושמים בוויז את שם המעיין.

המסלול הקלאסי: חרבת סעדים- עין שריג

חרבת סעדים- עין שריג
מחרבת סעדים יוצאים לשביל המעיינות , השביל במסלול זה עובר ברובו על אותו קו גובה והוא מתאים למשפחות עם ילדים.
הולכים על השביל כ1.5 ק”מ עד לעין עוזי. בדרך לעין עוזי נעבור סמוך לעין אורה, מעיין יבש עם בריכה גדולה, בשנים האחרונות הבריכה ריקה. בעין עוזי תמצאו בריכה בגודל 4X4 בעומק 1.30., והיא מלאה לאורך כל השנה. 50 מטר מעין עוזי נמצא מעיין קטן יותר  בעומק 80 ס”מ.


אחרי עצירה לטבילה וקפה בעין עוזי ממשיכים 350 מטר על השביל עד לעין תמר. הזרימה במעיין חלשה מאד, והבריכה (עומק 40 ס” מ ) לא תמיד מלאה. ליד עין תמר יש פינות מוצלות ושולחן פיקניק.

מעין תמר ממשיכים על השביל קילומטר עד לעין שריג. מעיין שזורם כ20 מ’ עד לבריכת שכשוך קטנה, ומשם המים יורדים דרך צינור לבריכה  3X2 בעומק של מטר אחד. לאחר עצירה בעין שריג, יורדים 200 מ’ עם השביל עד לחניון עפר שסמוך לכביש שמוביל מהדסה למושב אבן ספיר,

המסלול הארוך חרבת סעדים- סטף

המסלול מתחיל גם הוא בחרבת סעדים, משם הולכים עד לעין עוזי. בעבר השביל לעין חינדק היה מתחיל מיד אחרי עין עוזי בירידה חדה, שמשמש עד היום למי שמגיע לעין עוזי ברכב. השביל שונה לפני מספר שנים ולכן נמשיך בהליכה עד לעין שריג והחניון שמתחתיו.

מהחניון שמתחת לעין שריג נחצה את הכביש שמוביל לאבן ספיר ונרד בשביל 1.7 ק”מ עד לעין חינדק שנמצא בתוך הואדי.

עין חינדק הוא מעיין מרשים שנמצא בתוך שתי נקבות באורך 20-30 מטר. ניתן להכנס לנקבות  ללכת ולשחות לאורן עד שמגיעים לנביעה. לצורך כך תצטרכו להכנס עם פנסים.

אחרי עצירה בעין חינדק, ממשיכים 2 ק”מ על שביל מסומן שממשיך עד לכניסה התחתונה של הסטף, שם עולים 300 מטר במדרגות שמובילות לבריכת הסטף- בריכה גדולה בעומק 2.5 מטר. אין חובב מעיינות ירושלמי שלא קפפץ משפת הבריכה למים (3-4 מטר). מי הבריכה משמשים להשקיית החלקות הסמוכות ולכן חשוב לשים לב לגובה המפלס לפני שקופצים למים, אם סמוך לצינור הניקוז יש יותר משתי מדרגות מעל לפני המים לא מומלץ לקפוץ.

גם בסטף אפשר להכנס לנקבות של הסטף ועין ביכורה, נקבות גדולות ויפות (אין צורך לשחות).

משם ממשיכים הלאה כקילומטר עד לחניון העליון של הסטף, מסכלכים על הנוף, תוכלו לראות את המסלול שהלכתם באותו יום בעבר השני של נחל שורק.

המסלול המעגלי

גם בבסלול זה הולכים מחרבת סעדים עד לעין חינדק. במקום להמשיך לסטף עולים בשביל שמוביל למושב אבןן ספיר, חוצים את המושב בהליכה עד לעין ספיר. מעיין יפה שנמצא בתוך מערה. בשעות הבוקר מי המעיין מקבלים גוון טורקיז בוהק.
הסביבה של עין ספיר שופצה לאחרונה, במקום השדות הריקים נשתלו כרמי ענבים ונבנו גדרות מסביבם. הגישה לרכב מהכביש למעיין (כמה עשרות מטרים) שופרה וניתן לחנות צמוד למעיין בקלות.

מעין ספיר חוזרים לכביש הראשי של המושב, פונים שמאלה לשביל 4X4 שמוביל לעין אשקף ועין ערן .אחרי 100 מטר פונים ימינה בפיצול השבילים וממשיכים 700 מטר עד למעיינות. שני מעיינות שנמצאים במרחק 100 מטר זה מזה.
עין אשקף הוא מעיין שנמצא בתוך מערה שמימיו זורמים לבריכה בעומק של 50 ס”מ,.
בעין ערן יש בריכה גדולה, אך בדרך כלל המים לא מספיק נקיים לרחצה.

אחרי עצירה במעיינות משם חוזרים לפיצול בשביל ופונים ימינה כ300 מטרים עד שמגיעים לשביל סינגל שעולה לחורבת סעדים שנמצאת במעלה ההר.

המסלול הבאמת ארוך. עין לבן – סטף


המסלול הזה מיועד למיטיבי לכת שרוצים לתפור כמה שיותר מעיינות ביום אחד.
המסלול מתחיל בעין לבן ולא בחרבת סעדים.

לעין לבן מגיעים בנסיעה על כביש סלול באורך 1.5 ק”מ מגן החיות התנ”כי. אחרי עצירה במעיין הגדול והמרשים, ממשיכים ללכת כשני ק”מ על הכביש, שבהמשך הופך לשביל כורכר, עד לעין איתמר. מעיין קטן, בגודל של ג’קוזי בעומק של מטר. מי המעיין צלולים ברוב השנה, במיוחד בשעות הבוקר.

במעלה הואדי ניתן למצוא מעיינות נוספים כמו עין במבה שנמצא בתוך מערה, ו”עין עוד מלבד” שיבש בשנים האחרונות.
אך המסלול שלנו לא עובר במעיינות אלה אלא נמשך בשביל שבו נמצא עין איתמר, משם ממשיכים על השביל עד לחרבת סעדים כ3.5 ק”מ. ההליכה נעשית על צלע ההר בגדה הצפון מזרחית של נחל רפאים.
מחרבת סעדים ממשיכים למסלול הקלאסי או למסלול הארוך.

איזה מסלול לבחור?

מה שיפה בשביל המעיינות שכל אחד יכול לבחור לעצמו את המסלול המועדף אליו.
המסלול הקלאסי מתאים למשפחות עם ילדים, המסלולים הארוכים מאתימים למיטבי לכת.
חלק מהמטיילים בכלל הולכים את המסלול הקלאסי הלוך חוזר.
חלק הולכים בכלל בכיוון ההפוך ממה שתארתי.
אבל אם לא מתחשק לכם ללכת הרבה אתם יכולים להגיע לכל אחד מהמעיינות עם רכב  ופשוט לנוח עם פק”ל קפה.

שתפו ברשתות החברתיות:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב email
Email

אולי יעניין אותך גם..