מבט לכל כיוון

בריכת האמה בנחל פרת | עין אף אחד

בריכת מים בעומק של מטר שנמצאת צמוד לאמת המים שמובילה את המים מעין קלט ליריחו. בדרך כלל לא תמצאו במקום מטיילים נוספים לכן היא נקראת גם עין אפחד. כ50 מטר במעלה הערוץ, האמה עוברת על גשר עתיק. לדברי מדריך מקומי לא כדאי ללכת על הגשר מחשש לקריסה.

בריכת האמה . צולם עם insta 360 one X 2

אמת המים

לפני המפל חלק מהמים מוזרמים לאמת מים שעוברת מעל לערוץ הנחל עד ליריחו. כ15 דקות הליכה במורד הנחל נמצאת גם בריכת האמה אליה מומלץ להגיע. האמה מובילה מים למנזר סנט ג’ורג’ ומגיעה עד יריחו.

למען האמת , גם בחלקו העליון של נחל פרת תוכלו לראות שרידים של אמת מים. אמת המים נבנתה בתקופה החשמונאית (המאה ה-2 לפני הספירה) והובילו מים לארמונות החשמונאים ביריחו. הורדוס השתמש בתוואי זה כדי להוביל מים למבצר קיפרוס שנמצא מעל יריחו. גם בתקופות מאוחרות יותר כמו הביזאנטית נעשה שימוש באמת המים.

הגשר העתיק. צולם עם insta 360 one X 2

זיהום המים

בחלקו התחתון של נחל פרת מוזרמים שפכים מרמאללה. לכן בחלקים שמעל הנביעה של עין קלט, לא מומלץ להכנס למים. מהנביעה איכות המים משתפרת ואפשר לטבול.
בחלקו העליון של הנחל- מעין פרת ועד לנחל מכמש המים נקיים. גם בעין מבוע אין בעיה להכנס למים בתוך הבריכה. (אך לא להכנס לנחל עצמו).

איך מגיעים?

  1. בצומת הכניסה לישוב מצפה יריחו פונים שמאלה ונוסעים כקילומטר עד לתחילת הירידה. משם ממשיכים יש ירידה על שביל 4X4 של כ1.5 ק”מ עד לחניון עפר שמשקיף על הנחל ועל אחוזה בדואית. כאן מחנים אם הולכים לעין קלט. ממשיכים לנסוע על השביל כ100 מטר ופונים ימינה בנסיעה כ150 מ’ עד למחסום של רט”ג. משם הולכים כ 100לכיוון צפון מזרח.
  2. עם רכב פרטי- מחנים את הרכב לפני הירידה לנחל. מחשש לפריצות מומלץ להשאיר את הרכב ברחבה הסמוכה כניסה לישוב. הולכים ברגל על שביל 4X4, כ20 דקות הליכה מתחילת הירידה עד למעיין.
  3. אפשר להגיע בהליכה מכיוון עין מבוע- 4.5 ק”מ הליכה.

דגשים:

  1. לאורך הנחל מטיילים תושבי הכפרים הסמוכים- לכן אם אתם מטיילים כדאי בקבוצה או עם נשק. בימי שישי וחופשים יש מטיילים רבים ואפשר לטייל בלי דאגות.
  2. בחורף- לא לרדת לנחל כשיש שטפונות.
  3. בחלקו התחתון של נחל פרת מוזרמים שפכים שמגיעים מרמאללה, המים מגיעים לנחל מהמפגש עם נחל מכמש. לכן  אין להכנס לנחל בחלקים אלה, מלבד בחלק הסמוך לעין קלט.

מקומות באזור

בריכת האמה עין אפחד

מידע שימושי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מיקום במפה