מבט לכל כיוון

הר הזיתים

הר הזיתים מתנשא לגובה 815 מטרים, והוא משקיף ממזרח על העיר העתיקה של ירושלים. שמו של ההר מגיע מכרמי זיתים שגדלו בו. ההר קדוש עבור היהודים, הנוצרים והמוסלמים. שמותיו הנוספים של ההר “הר המשחה” שנקרא על שם שם הזית, ו”הר המשחית” שיבוש של השם בעקבות עבודה זרה שהייתה נעשית במקום.

על ההר פרוסים נקודות תצפית רבות לעבר הר הבית והעיר העתיקה, ביניהם מפריד נחל קדרון המוכר גם כ”עמק יהושפט”.
הר הזיתים מוזכר בתנ”ך ובתלמוד. בבריחה של דוד מאבשלום, הבמות שבנה שלמה המלך.  על הר הזיתים התבצע טקס שרפת האפר של “פרה אדומה”.

בזמן המרד הגדול חנו על הזיתים חיילי הלגיון הרומאי.

הר הזיתים מקושר לאחרית הימים ותחיית המתים, זה המקום בו יתקע אליהו הנביא בשופר. בשל כך מצוי במקום בית קברות יהודי בו ביקשו להקבר יהודים בכל הדורות, עוד מימי בית ראשון, דמויות חשובות קבורות בהר ביניהן הרמב”ן, רבי עובדיה מברטנורא, רבי יהודה החסיד. דמויות קרובות יותר לימינו כמו יואל משה סלומון, אליעזר בן יהודה, בוריס שץ, דוד ילין, הראי”ה קוק ובנו, הרב שלמה גורן, הרב הנזיר, האדמו”ר מגור, ש”י עגנון, אורי צבי גרינברג, ראש הממשלה מנחם בגין שביקש להקבר ליד עולי הגרדום

הר הזיתים קשור למסורות נוצריות רבות. גת שמנים שם נמצאת כיום כנסיית כל העמים הוא המקום בו התפלל ישו לפני שנאסר. ברחבי ההר נמצאות כנסיות נוספות כגון כנסיית מריה מגדלנה ואוגוסטה ויקטוריה.

הר הזיתים הוא מקום מצויין לטיולים וסיורים כדי ללמוד על ההיסטוריה היהודית. האתרים הנוצריים מהווים מוקדי עלייה לרגל עבור צליינים רבים מכל העולם שבאים לבקר בכנסיות.

מצפה רחבעם

מידע שימושי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מיקום במפה