מבט לכל כיוון

ים המלח

ים המלח הוא המקום הנמוך ביותר בעולם כ-433 מתחת לפני הים . האגם נמצא בתוך השבר בסורי-אפריקאי. ריכוז המלח באגם עומד על 34.2% – פי עשרה מריכוז המלח בים התיכון, מה שמאפשר למתרחצים בים לצוף בקלות. ריכוז המלח באגם גבוה מכיוון שאין לאגם מוצא לים אחר ונוסף על כך הוא נמצא באזור מדברי וחם שמגבירים את אידוי מי האגם.

ים המלח מקבל את מימיו מנחלים שזורמים אליו מישראל ומירדן, הגדול שבהם הוא נהר הירדן שמימיו מגיעים מהכינרת.
ים המלח מורכב משני אגנים- צפוני ודרומי. החלק הצפוני, הגדול יותר מגיע לעומק של 200 מטרים,האגן הדרומי רדוד יותר, בשל התאיידות המים החל האגם להתייבש, בעקבות כך נבנו בו בריכות אידוי של מפעלי ים המלח, ששואבים אליו מים מהאגן הצפוני. האידוי הרב הביא גם לנסיגת מפלס האגם וליצירת בולענים שנפערים  וגורמים נזק לכבישים וגשרים סמוך לאגם.
המלחים והמינרלים הרבים שיש במי הים מהווים סגולות מרפא, במיוחד למחלות עור. תיירים רבים מורחים על גופם את הבוץ של ים המלח.

סמוך לים המלח נמצאים אתרים רבים בעלי חשיבות הסיטורית וארכיאולוגית כמו מצדה ועין גדי.  בגלל גובהו הנמוך ים המלח נחשב ל”גן עדן” עבור גיאולוגים שיכולים לחקור שכבות עתיקות.

בעין בוקק שבדרום האגם נמצא אזור המלונות  הפופולארי, כמו גם בצד הירדני של ים המלח.

תעלת הימים

כדי למנוע את ירידת המפלס הוצעו בעבר מספר מיזמים שנועדו להזרים מים לים המלח.
חוזה המדינה הרצל הציע להזרים את מי הים התיכון באמצעות תעלה, שבחלקה תהיה תת קרקעית, (בגלל ההרים הגבוהים) ולנצל את הפרשי הגבוה ליצירת חשמל הידוראלקטרי.
מיזם נוסף הציע להזרים  את מי הים האדום דרך הערבה, במיזם משותף למדינת ישראל, ירדן והרשות הפלסטינאית. בפרוייקט זה תוכנן להקים מפעלי התפלה כדי לפתור את בעיית מי השתיה של ירדן.

לפרוייקט קמו מתנגדים רבים, בין היתר בשל השפעות גאולוגיות שיווצרו בעקבות ערבוב של מי הים האדום עם מי ים המלח.

ים המלח בתנ”ך

באגן ים המלח ארכיאולוגים ממצאים רבים שמעידים על התיישבות באזור כבר לפני אלפי שנים.
ים המלח למוזכר בתנ”ך ובתלמוד. בספר בראשית מוזכר אברהם אבינו שהשתתף בקרבות המלכים  ב”עמק השידים” ים המלח. בהמשך מסופר על אברהם שחילץ את לוט אחיינו מהעיר סדום שנחרבה.

פריחה של חומעה ורודה סמוך לישוב אבנת

ים המלח 360

מידע שימושי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מיקום במפה