מבט לכל כיוון

סטף

הר איתן נמצא ממערב לירושלים, בין נחל שורק לקיבוץ צובה. עד מלחמת העצמאות היה על ההר כפר ערבי בשם סטף. בשיפוליו המזרחיים של ההר נמצאים שרידים של אותו כפר, ובו שני מעיינות, עין סטף ועין ביכורה. שני המעיינות נמצאים במרחק של 100 מטרים, המעיינות נובעים מתוך ניקבה ונשפכם לבריכות גדולות ועמוקות. הבריכות הן חלק ממערכת חקלאית שכוללת בוסתנים וערוגות על הטרסות הרבות שבמדרון אליהם המים זורמים באמצעות תעלות.

ברחבי ההר ניתן למצוא שרידי התיישבות וחקלאות בני אלפי שנים.

נקודות מים

עין סטף

מהכניסה הראשית לסטף פונים שמאלה ויורדים עם הכביש עד לחניון הסטף, אפשר לטייל בבוסתנים, להכנס לנקבה (כדאי להביא פנס).
ניתן להכנס ולשחות בבריכה הגדולה והעמוקה.  מטיילים רבים אף נוהגים לקפוץ משפת הבריכה.
כחלק מהמערכת החקלאית הבריכה מתרוקנת פעמיים בשבוע לצורך השקייה, לכן אם אינכם מכירים את המקום כדאי לוודא שהבריכה מלאה לפני הקפיצה. (מלא עד המדרגה השניה).

עין ביכורה

נמצא 100 מטר מהסטף, גם בעין ביכורה יש נקבה גדולה, אך המים בבריכה פחות נקיים ורוב המטיילים לא נכנסים.

בור איתן

נמצא סמוך לשביל שמקיף את הר איתן. בשנים שחונות הבור לא מלא, או שהמים אינם נקיים מספיק לטבילה.

בורות נוספים- ברחבי ההר יש עוד בורות מים פחות מוכירם. חלקם חסומים עם ברזלים, חלקם ריקים ממים. אם מצאתם מקום שווה נשמח שתעדכנו אותו.

טיולים וקמפינג

ברחבי ההר תועלו למצוא נקודות תצפית רבות, מהתצפית בכניסה להר תוכלו להשקיף לשכונות הדרום מערביות של ירושלים, בי”ח הדסה עין כרם ומושב אבן ספיר.
נקודת תצפית נוספת נמצאת על ראש הר איתן.

השבילים בהר מזמינים אליהם רוכבי אופניים וחובבי כושר רבים שיוצאים להליכות וריצות, במיוחד  בשביל ההיקפי (6 ק”מ). לצידי השביליםתוכלו למצוא שולחנות וספספלי פיקניק רבים.

ניתן להגיע לסטף גם דרך חניון הסטף שנמצא בנחל שורק- משם יש לעלות על שביל מסודר עם מדרגות כ400 מטר הליכה. נקודה זו היא הסופי של שביל המעיינות.

סטף

מידע שימושי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מיקום במפה