מבט לכל כיוון

קאסר אל יהוד

קאסר אל יהוד הוא שמו הערבי (בעברית: ארמון היהודים) של המקום שבו על פי המסורת חצו בני ישראל את נהר הירדן כשנכנסו לארץ ישראל. האתר נמצא בדרום נהר הירדן, וסמוך לעיר יריחו. יש רואים באתר כמקום בו עלה אליהו הנביא לשמים במרכבות.. המסורת הנוצרית רואה בבית עברה, שמנמצאת בגדה המזרחית של הירדן כמקום בו בטביל יוחנן המטביל את ישו.

לאורך השנה מגיעים למקום צליינים רבים  כדי לטבול במי הנהר שהוא אתר הטבילה השישי בקדושתו לנוצרי אחרי כנסיית המולד בבית לחם, וכנסיית הקבר בירושלים.

בשל קדושת המקום לאורך השנים נבנו בצידו המערבי של הנהר מנזרים ובתי הארחה רבים שנתנו לזור את השם “ארץ המנזרים”. בתקופה העותמאנית הצטמצמה כמות הטובלים במקום בשל קשיים שהטילו השלטונות על טובלים. לאחר הכיבוש של המנדט הבריטי חזרו הנוצרים לטבול במקום והוקמו מנזרים חדשים.

לאחר מלחמת ששת הימים , עם שחרור בקעת הירדן, הפך המקום לגבול בין ישראל לירדן והוטמנו מוקשים סמוך למנזרים. בשל הקושי להגיע בביטחה למקום הוקם אתר טבילה “הירדנית”  דרומית לכינרת.
בשנות ה80, בעקבות בקשות של העדות הנוצריות חודשו הכניסות לאתר. בשנת 2,000 בוצעו עבודת הנגשה נסופות לקראת ביקורו של האפיפיור.

בשנת 2011 נפתח האתר שוב למבקרים שמורשים לטבול ללא צורך בתיאום.

בשנים האחרונות החלו עבודות לפינוי שדות המוקשים על מנת שתתאפשר הכניסה למנזרים, אך נכון לשנת 2019, לא הסתיימו העבודות.

בשנת 2017 קבוצת מתנדבים בראשות עוזי דיין הציעה לקרוא לאתר בשם “מעברות הירדן” לזכר כניסת בני ישראל לארץ.

קאסר אל יהוד

מידע שימושי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מיקום במפה