מבט לכל כיוון

קבר רחל

קבר רחל הוא מבנה קדום שנמצא ליד דרך האבות, סמוך לעיר בית לחם ודרומית לירושלים.

על פי המסורת במקום קבורה רחל אמנו, אחת מארבע האמהות ורעייתו של יעקב אבינו. המקום מקודש בעיני שלש הדתות המונותיאסטיות, והא משמש כמקום תפילה עבור היהודים שפוקדים את המקום לאורך כל השנה ובעיקר ביום ההילולה, יום פטירתה של רחל אימנו בי”א בחשוון.

קבר רחל בתנ”ך

בספר בראשית מסופר שרחל נפטרה בעת לידתו של בנימין, בן הזקונים של יעקב אבינו, ושהיא נקברה “בדרך אפרתה היא בית לחם”
“וַתָּמָת רָחֵל וַתִּקָּבֵר בְּדֶרֶךְ אֶפְרָתָה הִוא בֵּית לָחֶם. וַיַּצֵּב יַעֲקֹב מַצֵּבָה עַל קְבֻרָתָהּ הִוא מַצֶּבֶת קְבֻרַת רָחֵל עַד הַיּוֹם” (בראשית ל”ה), ובהמשך הספר “”וַאֲנִי בְּבֹאִי מִפַּדָּן, מֵתָה עָלַי רָחֵל בְּאֶרֶץ כְּנַעַן בַּדֶּרֶךְ, בְּעוֹד כִּבְרַת-אֶרֶץ, לָבֹא אֶפְרָתָה; וָאֶקְבְּרֶהָ שָּׁם בְּדֶרֶךְ אֶפְרָת, הִוא בֵּית לָחֶם”. (בראשית מ”ח).

איפה קבורה רחל אמנו?

למרות זאת קיימת מחלוקת בנוגע לזיהוי המקום כקברה של רחל, יש חוקרים שמזהים את האתר “קובור בני ישראיל” שנמצא צפונית לירושלים סמוך לישוב גבע בנימין כמקום קבורתה. סברה זו מגיעה בין היתר מכיוון שבספר שמואל מסופר שרחל קבורה בגבול שבט בנימין למרות שבית לחם נמצאת בשטח נחלת יהודה.
ראיה נוספת מובאת מהפסו בירמיהו “קול ברמה נשמע, נהי בכי תמרורים, רחל מבכה על בניה”. על פי המפרשים הישוב רמה נמצא צפונית לירושלים .

קבר רחל בהיסטוריה


קבר רחל הוזכר לא פעם במהלך ההיטוריה, במפת מידבא ובספרו של בנימין מטודלה שביקר בשנת 1170 בארץ ישראל.
לאחר הכרזה על תוכנית החלוקה באו”ם בנובמבר 1947 הפסיקו יהודים להגיע למתחם הקבר עד ששוחרר במלחמת ששת הימים.


בהסכמי אוסלו הייתה כוונה של ממשלת ישראל להעביר את השליטה הבטחונית  במתחם לרשות הפלסטינית, מה שגרר סערה ציבורית גדולה במהלכה פנה חבר הכנסת מנחם פורוש אל ראש הממשלה יצחק רבין בבכי שלא ימסור את הקבר של “מאמע רחל”.

טיול וירטואלי בקבר רחל

בעיות בטחוניות בקבר רחל

במהלך האינתיפאדה השניה היה חשוף המתחם לטרור, ושני חיילי צה”ל נהרגו מירי פלסטיני. לאחר מכן הגישה למתחם התאפשרה רק באמצעות כלי רכב ממוגני ירי. מאז שהושלמה בניית גדר ההפרדה במקום בשנת 2008, התאפשרה כניסה לכלי רכב והולכי רגל.

בעקבות המיגון הרב שבמתחם קשה כיום להבחין ביחודיותו של המבנה עם הכיפה המפורסמת.

איך מגיעים לקבר רחל?

נוסעים על רחוב דרך חברון בירושלים לכיוון דרום.

מי שיגיע מכיוון שכונת גילה (כביש בגין) יפנה ימינה ברחוב דרך חברון.

כשמגיעים לגדר ההפרדה פונים ימינה ונוסעים לצד הגדר עד למתחם הקבר.

קבר רחל

מידע שימושי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מיקום במפה