מבט לכל כיוון

קניון הבזלת- נחל תבור

נחל תבור הוא אחד הנחלים הגדולים והיפים של הגליל התחתון. הוא מתחיל בהרי נצרת, עובר מתחת להר התבור ונשפך לירדן סמוך לקיבוץ גשר. במרחביה העצומים של שמורת נחל תבור ניתן לראות בעלי חיים רבים ביניהן את הצבי הארץ ישראלי, שזהו האזור בארץ בו חיים הכי הרבה צבאים, ניתן לראות אותם כשהולכים בשבילי השמורה.

החלק המטוייל ביותר בשמורה הוא קניון הבזלת שנמצא סמוך לקיבוץ גזית.
בשמורה קיימים שני מסלולים, האחד קצר שמתואם למשפחות שבו הולכים על הרכס מבלי לרדת לנחל. המסלול הארוך עובר בתוך קניון הבזלת,  מושך מטיילים רבים במיוחד באביב שזו העונה המועדפת לטייל בנחל.

המסלול הארוך

אורכו של המסלול הארוך כ8 ק”מ שלוקחים ארבע שעות הליכה. המסלול מתחיל בירידה לערוץ על שביל נוח ומתון, במהלך הירידה ניתן לראות את הטורבינות של רמת סירין. כשמגיעים לערוץ הנחל פונים עם השביל שמאלה לתוך קניון הבזלת.
הקניון קיבל את שמו מסלעי הבזלת שנוצרו בעקבות פעילות געשית. חלק זה שהמסלול אורכו 1.5 ק”מ בלבד, אבל זהו החלק היפה ביותר בנחל.

במהלך ההליכה נחצה מספר פעמים את הנחל, כדאי לשים לב בחורף, כשהנחל זורם, עומק המים- מטר. לאחר העיקול הגדול בנחל נמצא מפל יפהפה ומתחתיו בריכה גדולה. בחלק זה נעזר בידיות אחיזה כדי לעלות במדרון.
בהמשך הדרך נגיע לפיצול במסלול, כדי לחזור לרכב נפנה שמאלה במעלה ההר התלול, כדי לחזור לחניון. נעבור סמוך למצפה אורן עד לחורבת טירה ונמשיך בשביל שחוזר לחניון
אם מעוניינים להאריך את המסלול נוכל להמשיך בהליכה בערוץ סמוך לתל רכש. תל רכש מזוהה כעיר הכנענית אנחרת שמוזכרת בספר יהושע. לאחר שנקיף את התל, נמשיך עם השביל השחור משם נעלה בשביל המתון עד שנגיע לחורבת טירה, משם נמשיך בשביל חזרה לרכבים.

מומלץ לטייל באזור במיוחד בסוף החורף ובאביב אז כל המסלול מוקף בפריחות רבות. בחודשים פברואר ומרץ ניתן למצוא פריחה מרהיבה של תורמוס ההרים.

נחל תבור

מידע שימושי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מיקום במפה