מבט לכל כיוון

רצח רבין

י"ב בחשוון הוא יום הרצח של ראש ממשלת ישראל יצחק רבין. הרצח, המורשת וחייו של יצחק רבין
קבר רבין

היום לפני 25 שנים בדיוק, בי”ב חשון התשנ”ו, נרצח ראש ממשלת ישראל יצחק רבין.

לאחר שהסתיימה עצרת תמיכה בהסכמי השלום, עזב רבין את כיכר מלכי ישראל בתל אביב, ובדרכו לרכבו, הופיע יגאל עמיר וירה שלוש יריות לעברו של רבין.

שני כדורים פגעו ברבין וכדור נוסף פגע במאבטח יורם רובין. יצחק רבין בחר לא ללבוש אפוד מגן בארוע מה שיכל למנוע את הפגיעה החמורה בו. רבין הובהל מיד במכוניתו לבית החולים איכילוב שם הוכרז על מותו.

איתן הבר, מנהל לשכת ראש הממשלה קרא מחוץ לבית החולים את ההודעה על מותו:”ממשלת ישראל מודיעה בתדהמה, בצער רב וביגון עמוק על מותו של ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין, אשר נרצח בידי מתנקש הערב בתל אביב. הממשלה תתכנס בעוד שעה לישיבת אבל בתל אביב. יהי זכרו ברוך”.

כיכר רבין

הלוויתו של יצחק רבין

יומיים אחרי הרצח נערכה הלוויתו של רבין בהשתתפות מנהיגים רבים מהעולם, ביניהם חוסיין מלך ירדן, נשיא מצרים חוסני מובארק ונשיא ארצות הברית, ביל קלינטון שטבע את המשפט “שלום, חבר”.

יצחק רבין נקבר בחלקת גדולי האומה בהר הרצל.

המצבה על קברו (וקברה של רעייתו לאה שנפטרה שנים אח”כ) עוצבה בצורה שונה משאר הקברים בחלקה. אבני שיש לבנים ובזלת שחורה בצורת חצי עיגול ובין האבנים כן לאש תמיד.
לאחר הרצח שונה שמה של “כיכר מלכי ישראל” ל”כיכר רבין” ונקראו על שמו אתרים, רחובות שכונות, ישובים ומוסדות רבים.

קברו של יצחק רבין

מורשת רבין

יצחק רבין הצטרף לפלמ”ח בשנת 1941 כהשהיה בן 19.באפריל 1948 מונה למפקד חטיבת הראל שהשתתפה בקרבות רבים באזור ירושלים.ביוני 1948 פיקד על מטה הפלמ”ח בפרשת אלטלנה, והוא נתן את ההוראה לירות על הספינה ע”י “התותח הקדוש”.

לאחר מכן המשיך לפקד על מבצעים נוספים רבים במלחמת העצמאות.
לאחר המלחמה הצטרף לצה”ל ופיקד על קורס מג”דים. בשנת 1954 עלה לדרגת אלוף , ושימש בתפקידים רבים ביניהם מפקד פיקוד צפון, ראש אג”מ וסגן הרמטכ”ל.

בשנת 1963 מונה לרמטכ”ל, בתפקיד זה כיהן רבין במלחמת ששת הימים ב1967. ב-5 ביוני פרצה המלחמה בה ניצח צה”ל את צבאות מצרים, סוריה וירדן, שחררה שטחי מולדת רבים בסיני, עזה, רמת הגולן, יהודה ושומרון ואת העיר העתיקה בירושלים.

ב1968 פרש מצה”ל, ומונה לשגריר בארצות הברית.
בשנת 1974 נבחר לכנסת ברשימת העבודה. לאחר התפטרותה של של ראש הממשלה גולדה מאיר מונה לראש ממשלת ישראל.
בשנת 1977 , לאחר שנחשפה פרשת חשבון הדולרים, החליט לפרוש מהמירוץ לראשות הממשלה. לאחר “המהפך” בבחירות, חזר לכהן כחבר כנסת וכראש האופוזיציה.

בשנת 1984 כיהן כשר הביטחון בסגרת ממשלת האחדות.

ממשלת רבין והסכם אוסלו

בשנת 1992 ניצח רבין בפריימריז של מפלגת העבודה , ובהמשך נבחרת לשוב לכהן כראש ממשלה.בכהונה זו החל בנסיונות להביא הסכמי שלום עם המדינות השכנות. בספטמבר 1993 חתם רבין על הסכמי אוסלו עם מנהיג אש”ף יאסר ערפאת, השניים זכו בפרס נובל לשלום יחד עם שמעון פרס.

ביולי 1994 חתם על הסכם שלום עם ירדן.ככל שנמשך התהליך המדיני התגברו פיגועי הטרור הפלסטיני בארץ, והציבור בישראל החל לזעום על ההסכמים שהיו שנויים במחלוקת. לעתים קרובות התקיימו הפגנות נגד ההסכמים.

ב-4 בנובמבר 1995 התקיימה עצרת תמיכה בהסכמים בכיכר מלכי ישראל בתל אביב. בסופה נרצח ראש הממשלה יצחק רבין.

שתפו ברשתות החברתיות:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב email
Email

אולי יעניין אותך גם..