מבט לכל כיוון

מלחמת יום הכיפורים- חזית הגולן

במלחמת יום הכיפורים נחל כישלון מודיעני, אבל בזכות גבורתם של החיילים והמפקדים הושג הנצחון המרשים ביותר.
התותח הורוד

ביום הכיפורים תשל”ד, (6 באוקטובר 1973) בשעה 14:00 החל הצבא הסורי במתקפת פתע ברמת הגולן. במקביל, בגזרת הדרום החל הצבא המצרי לתקוף את המעוזים שהיו בתעלת סואץ.
למרות ההפתעה והכשלון המודיעיני הצליחו כוחות צה”ל להדוף את המתקפות ולהביס את צבאות סוריה ומצרים.

בתמונה: מצפה נגב כנרות בדרום רמת הגולן, סמוך לחמת גדר. מהתמונה ניתן להבין את החשיבות האטרטגית של רמת הגולן

ההפתעה הסורית

ברמת הגולן הסורים הצליחו להטעות את המודיעין הישראלי שלא זיהה בזמן את המתקפה. בעקבות הכישלון המודיעני היה צה”ל בחסרון מספרי עצום, 177 טנקים ישראלים נלחמו בגבורה מול 800 טנקים סורים שהחלו לעבור את הגבול.
היתרון המספרי אפשר לצבא סוריה להתקדם עד למרחק 7 ק”מ מהכנרת באזור גמלא ואף לכבוש את מוצב החרמון.צה”ל גייס את כוחות המילואים ובלילה החלו מאמצי הבלימה. ב8 באוקטובר החלו כוחות צה”ל במתקפה ובתוך יומיים הדפו את הכוחות הסוריים עד לקו הסגול.

מקרב בלימה לניצחון מזהיר

ב11 באוק’ יצא צה”ל למתקפה בשטח הסורי והגיע עד למרחק 40 ק”מ מדמשק בירת סוריה. אז הגיע חיל המשלוח העירקי לסייע לצבא סוריה, צה”ל נעצר במובלעת והחזיק בה עד להפסקת האש ב24 באוקטובר.
במשך תקופה התקיימה מלחמת התשה במובלעת הסורית עד הסכם הפרדת הכוחות שנחתם ב31 במאי 1974 וישראל חזרה על אף הכשלון המודיעיני, גבורתם של המפקדים והלוחמים בשטח היא זו שהביאה לנצחון הגדול והמרשים במלחמה.צה”ל שאחרי יום אחד איבד שטחים רבים, הצליח בתוך ימים ספורים להבקיע את הכוחות הסורים ולהגיע כמעט עד דמשק.

כוח צביקה

סיפורי מורשת הקרב המפורסמים על כוח צביקה (צבי גרינגולד) שיצא לקרב עם 3 טנקים והצליח להדוף במשך 40 שעות את צבא סוריה באזור נפח. בלילה הראשון למחלמה השמיד לבדו מעל 10 טנקים סורים וזאת ללא אמצעים לראיית לילה.למרות שאיבד דני טנקים ובמשך חלק גדול לחם עם טנק אחד המשיכו ברשתות הקשר לכנות אותו “כח צביקה משום שחשבו שהוא מפקד על כח טנקים.
בגזרה הצפונית באזור פתחת קונטרה התרחש קרב עמק הבכא, שבו כוח צה”ל שהחזיק ב150 טנקים הדף מתקפות של צבא סוריה שהחזיק ב450 טנקים.

קרב עמק הבכא

סא”ל אביגדור קהלני והביל את הכוחות בקרבות הבלימה, הוא הסתער בראש הכוח עם ראש מחוץ לצריח כדי שחייליו יוכלו לראות אותו. במהלך הקרב נקלע לקרבות במרחקים קצרים והצליח להשמיד 3 טנקים סורים שהיו במרחק 50 מטר ממנו.בסיום הקרב קרא מפקד החטיבה יאנוש בן גל לקהלני בקשר” אתה גיבור ישראל”.
אביגדור קהלני וצביקה גרינגולד זכו בעיטור הגבורה- העיטור הגבוה ביותר בצ”לגם בגזרת הדרום הצליח צה”ל להתגבר על ההפתעה, לצלוח את תעלת סואץ עד למרחק 101 ק”מ מקהיר.

בתמונה: המצפה בקיבוץ מבוא חמה ממנו נשקף הכנרת.מהתמונה ניתן להבין את החשיבות האסטרטגית של רמת הגולן עבור מדינת ישראל.

שתפו ברשתות החברתיות:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב email
Email

אולי יעניין אותך גם..