מבט לכל כיוון

טיולי פריחות

ט"ו בשבט מגיע ואיתו הפריחה של הכלניות השקדיות ופרחים צבעוניים נוספים
דרום אדום

הגשמים הגיעו, הרטיבו את האדמה, עכשיו הקרקע מתחילה להצבע ירוק ובחלק מהמקומות שתחליטו לטילל בהם תוכלו למצוא פריחות צבעוניות. טיול פריחות הוא האטרקציה המרכזית מחודש ינואר ועד האביב. כל אזור זוכה לפריחות שונות.

אזורים מסויימים בארץ זכו לכך שפרחים יחודיים יצמחו רק אצלם. האירוס הנצרתי בגליל המערבי, אירוס הגלבוע, בהר הגלבוע. פרחים כמו הכלניות פורחים ברוב חלקי הארץ, אבל מראים דומיננטיות חזקה בנגב המערבי.
אז קראו את ההמלצות לטיולי פריחות וצאו לטיול צבעוני.

דרום אדום

בחודש פברואר חלקים רבים בנגב המערבי נצבעים אדום. מיליוני כלניות אדומות פורחות ומשתלטות על הנוף. הכלנית המצויה היא פרח ממשפחת הנוריתיים. בישראל הכלנית נחשבת לצמח מוגן ואסור לקטוף את הפרחים. הכלנית נשחבת לפרח המוכר והאהוב ביותר בישראל, בשנת 2013 נבחרה הכלנית לפרח הלאומי של ישראל.
בעוד בצפון הארץ ובמרכזה אפשר למצוא כלניות גם בצבעים אחרים (לבן, סגול, כחול), בגלל הבדלי אקלים בדרום הארץ גדלות רק כלניות אדומות.

טיפ: כדי לראות מרבדים גדולים של כלניות מומלץ ללכת רגלית בעומק השטח, לתוך היערות כמה מאות מטרים מהחניונים. רק שימו לב שאינכם נכנסים לשמורות הטבע

איפה אפשר למצוא את הכלניות?

יער שוקדה

סמוך למושב שוקדה נמצא יער שוקדה, מתחת לעצי האקלפטוס תוכלו למצוא מרבדים עצומים של כלניות אדומות. רבים מהמטיילים שמגיעים לחניון הכלניות ביער שוקדה רואים בו כאתר טיול הפריחות המועדף עליהם.

בתרונות רוחמה

שמורת טבע שנמצאת מסביב לקיבוץ רוחמה בנגב המערבי. בשמורה עוברים הנחלים רוחמה, דורות ושקמה. הנחלים הם נחלי אכזב שמי הגשמים שזרמו בהם התחתרו באדמה ויצרו בתרונות (חריצים) באדמת הלס שבאזור.

בצדה המזרחי של שמורת בתרונות רוחמה אפשר למצוא את שמורת פורה, גם שם ניתן למצוא מסלולים ופריחות. הכניסה לנחל פורה נמצאת בחלקו הדרומי של כביש 6 צפונית לבית קמה. הנסיעה בין שמורת פורה לבתרונות רוחמה נעשית על שביל כורכר, נוחה גם לרכב פרייבט כשהקרקע יבשה.

פריחות נוספות במערב הנגב:

גבעת הכלניות (קברו של אריאל שרון)

יער בארי. אפשר למצוא ביער גם פריחות בצבעים אחרים

באר מרווה

פרחים סגולים והיסטוריה תנ”כית

תל שוכה

שמו הנוסף של תל שוכה הוא גבעת התורמוסים. במהלך החודשים פברואר- מרץ מתמלאת הגבעה בפריחה של תורמוס ההרים, פרחים בצבעי כחול-סגול. רק בתל שוכה גדלים התורמוסים בכמויות גדולות, מה שמושך אליו המונימטיילים בעונה זו.
תל שוכה מוכרת מהתנ”ך כמקום שבו חנו הפלשתים לפני הקרב בין דוד וגולית. על ראש התל ניתן לראות שרידים המעיר המקראית שוכה, ואת הנופים המרהיבים של עמק האלה.
כדי לחזות בפריחה צריך לעלות בשביל השחור שעולה במעלה התל, מדובר במסלול של כ2 ק”מ.

תל בית שמש

לא רחוק מגבעת התורמוסים נמצא תל בית שמש, אתר ארכיאולוגי שגם הוא בעל היסטוריה תנ”כית.  בתל בית שמש תוכלו למצוא פריחה של פרחים רבים בינים כלניות.
תל בית שמש נמצא מרחק של חציתת כביש מהעיר בית שמש. על התל תוכלו למצוא מבנים אריאולוגים רבים. לשם החזירו הפלשתים את ארון הברית לאחר שסבלו ממחלות רבות.

השקדיה פורחת

חודש שבט הוא החודש בו פורחות השקדיות. עצי השקד נצבעים בצבעי לבן וורוד, ניתן לראות אותם בכל פינה בארץ. מומלץ מאד לראות את בוסתני השקדים הרבים שפזורים בארץ. גם לאחר נשירת הפרחים מומלץ לראות את מטעי השקדיות שנצבעים בלבן ע”י הפרחים שנשרו.

פארק איילון (פארק קנדה)

פארק איילון נמצא ליד לטרון ומתשרע על פני 4,500 דונם. לאורכו של הפארק תוכלו למצוא פריחת שקדיות, מעיינות ואתרים ארכיאולוגים רבים. חלק מעצי השקד גדלים בתוך מטעים פרטיים, אז שימו לב לא לגרום נזק לחקלאים שמגדלים אותם.

עוד פריחות

אתרים נוספים בהם תוכלו למצוא פריחות של פרחים רבים

ים המלח- פריחה של חומעה ורודה

בקעת הירדן- הר הסרטבה, נחלי תלכיד-פיראן

שביל המעיינות בירושלים– תוכלו למצוא פריחות של רקפות, חמציצים, כלניות, ועוד.

בפסח תוכלו למצוא פריחות צבעוניות גם בעמק קדרון בין הר הזיתים לעיר העיקה ועיר דוד.

שתפו ברשתות החברתיות:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב email
Email

אולי יעניין אותך גם..