מבט לכל כיוון

בית הכנסת הגדול

מאז נוסד בשנת 1982 בית הכנסת הגדול בירושלים משמש כמרכז הרוחני של יהדות הארץ והעולם.

בית הכנסת נמצא במרכז העיר ירושלים בסמיכות לשכונת רחביה. המקום מושך אליו תיירים רבים מכל רחבי העולם שבאים להתפלל בו בעיקר בשבתות וחגים.

על הקמתו

בשנת 1923 קראו הרבנים הראשיים – הרב אברהם יצחק הכהן קוק והרב יעקב מאיר להקים בית כנסת מרכזי לירושלים. לאחר בנייתו של היכל שלמה ששימש את הרבנות הראשית, רבים ראו בבית הכנסת שבו כבית הכנסת הגדול של ירושלים. לאחר שקהל המתפללים גדל הוחלט לבנות מבנה חדש וגדול יותר שיכיל את אלפי המבקרים והמתפללים.

את בית הכנסת הגדול הוחלט לבנות במגרש הצמוד להיכל שלמה. הנדבן סר אייזיק וולפסון שבנה גם את היכל שלמה תרם כסף לבניית בית הכנסת הגדול. האדריכלים היו מאיר רובין ואלכסנדר פרידמן שבנו את בית הכנסת "ישורון" שנמצא בהמשך הרחוב.

בניית בית הכנסת הוקדשה לזכרם של ששת המיליונים שנהרגו בשואה ולזכרם  חללי צה"ל. את אבן הפינה הניחו בשנת 1969, ובית כנסת נחנך בט"ו באב התשמ"ב (1982).

עלות ההקמה עמדה על 18 מיליון דולר.

נוסח

בבית הכנסת מתפללים בנוסח אשכנז ובשבתות וחגים עולים לבמה חזנים מקצועיים שמתפללים בנוסח זה. בקומת הכניסה נמצא אולם קטן יותר "חזון עובדיה" שנקרא על שם הרב הראשי לשעבר עובדיה יוסף ז"ל ומשמש את בני עודת המזרח.

בימים הנוראים מגיעים להתפלל בבית הכנסת ראשי המדינה כגון ראש הממשלה ונשיא המדינה.

בשבתות תוכלו לראות קבוצות של תיירים שמגיעים כדי לראות את התפילות. בתפילות המרכזיות עולה החזן הראשי של בית הכנסת יחד עם מקהלה בניצוחו של אלי יפה.

במשך 30 שנה שימש נפתלי הרשטיק כחזן הראשי עד לשנת 2010. כיום משמים בתפקיד זה אברהם קירשנבוים וצבי וייס.

עיצוב

באולם המרכזי של בית הכנסת תוכלו לראות את חלונות הויטראז' שנמצאים מאחורי הספסלים, ואת החלונות הגדולים שנמצאים מעל ארון הקודש. מעל לבמה תלויה נברשת במשקל 3.5 טון.

סמוך למקום המקהלה הוצבו כיסאות עבור הרבנים הראשיים ומולם כסאות שמעוטרים בסמלי המדינה עבור ראשי המדינה.

במהלך התכנון הושם דגש על האקוסטיקה על מנת שתאפשר לכל באי בית הכנסת לשמוע את החזן והמקהלה.

בקומת הכניסה נמצא אוסף מזוזות מרשים שנאספו על ידי הזוג יעקב ובלה רוזנבאום.

בית הכנסת הגדול

מידע שימושי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מיקום במפה