נחל דישון הוא הנחל הגדול ביותר בגליל העליון המזרחי. בסוף החורף והאביב הנחל זורם ואפשר להינות מהמים שזורמים בו. ממש מתחת למושב דישון יש מפל קטן ולידו בריכה גדולה ועמוקה. בריכה זאת נקראת “גב שונדי“.

מהמפל המים זורמים לתוך בריכה נקיקית צרה ועמוקה שמתעקלת לבריכה גדולה בעומק של 1.3 מ’.

המים מתחת למפל מקבלים צבע טורקיז מריהב בהתאם לתאורת השמש.

למה נקרא המקום גב שונדי?

במשך תקופה ארוכה נסיתי להבין מאיפה הגיע השם שונדי ולא הצלחתי למצוא את המקור. עד שבביקורי במקום אמרתי הרבה פעמים את המילה שונדי, שונדי, שונדי.  אם אמרתם את המילה מספר פעמים בטח הבנתם כבר שזה פשוט היפוך ההברות של המילה דישון.

מתי נחל דישון זורם?

בעבר הייתה זרימה בנחל לאורך כל השנה, אבל בעקבות שאיבות של מי המעיינות לצורכי שתיה וחקלאות הנחל התייבש. כיום הנחל זורם בימי החורף מעין אביב שם המים יוצאים בצינור עד לסופו בעמק החולה שם הוא מתחבר לנהר הירדן.

לכן התקופה הכי טובה להגיע לגב שונדי היא בסוף החורף ובאביב. כדאי להתעדכן לפני אם יש זרימה בנחל כדי לא להתאכזב. למרות שטיול בנחל מהנה גם כשהוא יבש.

איך מגיעים לגב שונדי?

אפשרות אחת

ממושב דישון. בכניסה לישוב פוני ימינה עד לשער האחורי. לידו יש שער להולכי רגל שמוביל לעין דישון. ממשיכים עם השביל כ קילומטר עד למפגש עם נחל דישון. משם נכנסים לנחל והולכים על בסיסו לכיוון צפון מזרח כ500 מטר עד למפל והגב.

אפשרות שניה

להחנות את הרכב ליד גשר עלמה. לחצות את הכביש וללכת עם השביל כ1.5 ק”מ.  אחרי ק”מ הליכה על השביל כדאי להתחיל ללכת כ500 מטר בתוך הנחל עד לגב.

אפשרות שלישית.

אחד ממסלולי ההליכה של נחל דישון. מנחל אביב, נחל דישון או ג’יש.

חשוב לדעת

מקומות באזור