מבט לכל כיוון

הגנים הבהאים

הגנים הבהאים נמצאים על מורדות הר הכרמל בחיפה, הגנים מתחילים במרכז הכרמל ויורדים עד למושבה הגרמנית. הגנים מורכבים מתשעה עשר טרסות על ציר שפונה לכיוון עכו שנמצאת בעברו השני של מפרץ חיפה, שהיא עיר בעלת חשיבות לדת הבהאית. במרכז הגנים נמצאת רחבה גדולה שבצידה הצפוני ניצב מבנה בעל כיפת זהב- “מקדש הבאב” שם נקברו שירידיו של הנביא המבשר של הדת הבהאית. סמוך לטראסות העליונות נבנו מבנים בעלי חשיבות עבור הדת הבהאית כגון משכן הצדק העולמי, הארכיון ומרכזי לימוד והרואה של הדת הבהאית.

מקדש כיפת הזהב הוא מהסמלים של חיפה, הוא נבנה ב1953 וגובהו 40 מטר.  לגנים יש שתי נקודת עיקריות ששווה להגיע אליהן. בראש הגנים יש תצפית פנורמית לעבר כל מפרץ חיפה.
ובצד התחתון שבמושבה הגרמנית ניתן לראות אתמלמטה את כל הגנים תלויים על ההר, משם מומלץ לראות גם בשעות הלילה את הגנים המוארים.

לאורך היום מתקיימים בגנים סיורים מודרכים שאורכם 45 דקות (ללא עלות) מי שמעוניים לבקר עצמאית יכול לעשות זאת בחלקים קטנים שפתוחים לציבור הרחב.

הדת הבהאית היא מהדתות הצעירות כיום. בשנת 1844 נוסדה בפרס הדת הבאבית על ידי סייד עלי מוחמד שיראזי, הנביא המבשר שקבור בחיפה. יורשו  בהאא אללה, ייסד את  הדת הבהאית שהיא מונוטיאסטית, פציפיסטית שנוצרה מתוך האיסלאם השיעי ומאמיני הדת הבהאית נחשבים ל”מורתדון (כופרים), והם נרדפים במדינות איסלאמיות בשל כך.
הבאהים מאמנינים באחדות , בחתירה לשלום עולמי. על פי הדת נביאי כל הדתות  הם נביאי אמת.
בהאא אללה, טען שהבאב באה לבשר את בואו של בהאא אללה, בדומה ליוחנן המטביל שבישר את בואו של ישו. בשל הדמיון הוחלט לקבור את הבאב על הר הכרמל שבו על פי המסורת יבשר אליהו הנביא את בואו של המשיח.
הבהאים מתפללים לכיוןן עכו  שם קבור הבהא אללה, לאחר מותם הם נקברים עם הראש לכיוון עכו.
הדת הבהאית היא מבחירה,  כל בן הדת הבהאית שמגיע לגיל 15 יכול לבחור בדת הבהאית כדתו או בדת אחרת.

לוח השנה הבהאי מורכב מ19 חודשים בני 19 ימים. בין החודש ה18 ל-19 הם מוספים 4 או חמישה ימים כדי להשלים את שנת השמש. בדומה ללוח השנה הפרסי הבהאיים מציינים את הנורוז (ראש השנה) ב21 במרץ יום תחילת האביב.

בישראל חיים כמה מאות בהאים, רובם עולי רגל, וכאלה שבאים לתקופות קצרות.

הגנים הבהאים

מידע שימושי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מיקום במפה