מבט לכל כיוון

עין מוקש

בתוך הכפר הסורי- צ’רקסי הנטוש עין זיוון שבצפון רמת הגולן נמצא עין מוקש,  בריכת מים עגולה וגדולה מאד. המעיין נקרא על שם המוקשים הרבים שהוטמנו בסביבת הכפר. במשך שנים הגישה למעיין הייתה מסוכנת בגלל המוקשים הרבים. בשנת 2011 צה”ל פילס שביל למעיין, וגידר את האזור שמסביב לבריכה. בשנים האחרונות התבצעו עבודות נוספות להנגשת הדרך למעיין.

הבריכה הפכה לפופולארית בגלל גודלה. בקוטר של  10מ’ ועומק של 8 מטרים, המטיילים לא נשארו אדישים.
בסוף החורף, בשנים גשומות, המים בבריכה יכולים להגיע עד לשפת הבאר, בחודשי הקיץ מפלס המים נמצא 2-4 מטרים מתחת לשפת הבריכה, אז נהנים המטיילים לקפוץ לבריכה. היציאה מהמים נעשית על גבי מדרגות ספירליות שמחוברות לשפת הבריכה.

היסטוריה של המקום

הכפר הצ’רקסי עין זיוון נקרא על שם העשב “זון” (בערבית נקרא “זיואן”), לאחר מלחמת ששת הימים החליטו תושבי הכפר לנטוש את הכפר וולעזוב לסוריה מחשש שהסורים יחזרו לשלוט ברמה ויראו בהם בוגדים.
לאחר שנטשו את הכפר הגיע למקום גרעין המתיישבים של קיבוץ עין זיוון שישבו במקום כשנתיים. המים של עין מוקש שימשו להם מקור שתיה. לבסוף נבנה הקיבוץ כשני ק”מ מערבית משם.

הגעה

צמוד לכביש 98 בין קיבוץ עין זיוון למעבר קוניטרה, נמצא חניון עפר ממנו יוצא שביל גדול וברור באורך של 500 מ’ אל המעיין. מצדו המזרחי של השביל יש גדר ובצדו המערבי תעלת נ”ט. כ300 מ’ מהחניה מעברה השני של התעלה נמצא עין מוקשון, בריכה בקוטר 2 מ’, עין מוקשון דומה בצורתו לעין מוקש אך קטן ממנו, ומכאן קיבל את השם.

דגשים

  • בסביבת המעיין אין צל.
  • שימו לב, באזור שמסביב למעיין עדיין לא פינו את המוקשים, לכן אסור לסטות מהשביל ולחצות את הגדרות בשום אופן.
עין מוקש

מידע שימושי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מיקום במפה