מבט לכל כיוון

עין קלט

עין קלט הוא המעיין הגדול התחתון של נחל פרת (ואדי קלט). המעיין נובע בתוך נקיק צר ומימיו מיד מתחברים עם מי הנחל שזורמים מהמעיינות העליונים (עין מבוע ועין פרת) . לאחר כ40 מטרים חלק מהמים זורמים לתוך אמת מים שמובילה מים עבור התושבים שגרים בנחל- בדואים ומנזר סנט ג’ורג’, האמה ממשיכה עד ליריחו.

משמעות השם עין קלט בערבית הוא נקרת המים. מכיוון שהמעיין נובע בתוך הנקיק.

הנביעה של עין קלט. צולם עם insta 360 one X 2

המפל

מעל למפל יש בריכת שכשוך קטנה  שאפשר לשבת להתרענן בתוכה. משם המים זורמים למפל שמתחתיו נמצאת בריכה עמוקה שחבויה בתוך הנקיק. מעל הנקיק עובר גשר להולכי רגל שמעברו השני יש נקודות שאפשר לרדת רגלית לבריכה. האמיצים יקפצו מלמעלה, רק כדאי לוודא את עומק המים לפני שקופצים.

הבריכה שמתחת למפל. צולם עם insta 360 one X 2

אמת המים

לפני המפל חלק מהמים מוזרמים לאמת מים שעוברת מעל לערוץ הנחל עד ליריחו. כ15 דקות הליכה במורד הנחל נמצאת גם בריכת האמה שגם אליה מומלץ להגיע. האמה מובילה מים למנזר סנט ג’ורג’ ומגיעה עד יריחו.

למען האמת , גם בחלקו העליון של נחל פרת תוכלו לראות שרידים של אמת מים. אמת המים נבנתה בתקופה החשמונאית (המאה ה-2 לפני הספירה) והובילה מים לארמונות החשמונאים ביריחו. הורדוס השתמש בתוואי זה כדי להוביל מים למבצר קיפרוס שנמצא מעל יריחו. גם בתקופות מאוחרות יותר כמו בתקופה הביזאנטית נעשה שימוש באמת המים.

אמת המים של עין קלט. צולם עם insta 360 one X 2

זיהום המים

בחלקו התחתון של נחל פרת מוזרמים שפכים מרמאללה. לכן בחלקים שמעל הנביעה של עין קלט, לא מומלץ להכנס למים. מהנביעה, בגלל הספיקה החזקה של המעיין איכות המים משתפרת ואפשר לטבול.
בחלקו העליון של הנחל- מעין פרת ועד לנחל מכמש המים נקיים. גם בעין מבוע אין בעיה להכנס למים בתוך הבריכה. (אך לא להכנס לנחל עצמו).

איך מגיעים?

  • בצומת הכניסה לישוב מצפה יריחו פונים שמאלה ונוסעים כקילומטר בנסיעה על כביש משוב ושביל עפר עד לתחילת הירידה. משם יש ירידה על שביל 4X4 של כ1.5 ק”מ עד לחניון עפר שמשקיף על הנחל ועל אחוזה בדואית. מחנים את הרכב והולכים כ600 מ’ על השביל במעלה הנחל עד לגשר הקטן שמעל המפל.
  • עם רכב פרטי- מחנים את הרכב לפני הירידה לנחל. מחשש לפריצות מומלץ להשאיר את הרכב ברחבה הסמוכה לכניסה לישוב. הולכים ברגל על שביל 4X4. המעיין נמצא במרחק של כ20 דקות הליכה מתחילת הירידה.
  • אפשר להגיע בהליכה גם מכיוון עין מבוע- 4 ק”מ הליכה.

הבריכה העליונה. צולם עם insta 360 one X 2

דגשים

  • לאורך הנחל מטיילים תושבי הכפרים הסמוכים- לכן אם כדאי לטייל בקבוצה או עם נשק. בימי שישי וחופשים יש מטיילים רבים ואפשר לטייל בלי דאגות.
  • בחורף- לא לרדת לנחל כשיש שטפונות.
  • בחלקו התחתון של נחל פרת מוזרמים שפכים שמגיעים מרמאללה, המים מגיעים לנחל מהמפגש עם נחל מכמש. לכן  אין להכנס לנחל בחלקים אלה, מלבד בחלק הסמוך לעין קלט.

מקומות באזור

  • עין מבוע– המעיין האמצעי של הנחל
  • מנזר סנט ג’ורג’– מנזר מרשים שנמצא במורד נחל פרת
  • בריכת האמה- בריכה יפה במורד הנחל, כ10 דקות הליכה.
  • אגמון מצפה יריחו- אגמון שנמצא סמוך לכביש המוביל ממצפה יריחו לסנט ג’ורג’
עין קלט

מידע שימושי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מיקום במפה